Zákaznická podpora:info@bobus.cz

Teplota barev

Teplota barev

Teplota barev je způsob měření teploty, který se běžně používá ve fyzice a astronomii. Tento koncept je založen na imaginárním černém objektu, který po zahřátí na různé stupně uvolňuje více barev světla a jeho objekty se objevují v různých barvách. Když se železný blok zahřeje tak jeho se barva zčervená, poté žloutne a nakonec zbělá.


V praxi je teplota barev relevantní pouze pro světelné zdroje, které se velmi podobají záření černého tělesa, tj. světlo v rozsahu od červené přes oranžovou přes žlutou až po bílou až modrobílou. Barevná teplota se běžně vyjadřuje v kelvinech pomocí symbolu K, jednotky měření absolutní teploty.

Vliv teploty barev

Různé teploty barev mají různé účinky na vytváření atmosféry a emocí.
Když je teplota barev nižší než 3300 K, je světlo převážně červené, což lidem dodává hřejivý a relaxační pocit. Když je teplota barev mezi 3300 a 6000 K a obsah červeného, ​​zeleného a modrého světla tvoří určitý podíl, takové osvětlení poskytuje lidem pocit přírody, pohodlí a stability. Když je teplota barev vyšší než 6000 K, modré světlo představuje velký podíl, díky čemuž se lidé v tomto prostředí cítí vážně a chladně. Kromě toho, když je rozdíl teploty barev v prostoru příliš velký a kontrast příliš silný, vede to u lidí k únavě zrakových orgánů a i k duševní únavě.

Různá prostředí vyžadují různou barevnou teplotu:

  • Teplé bílé světlo označuje světlo s barevnou teplotou 2700 ~ 3200K
  • Denní světlo označuje světla s barevnou teplotou 4000 ~ 4600K
  • Studené bílé světlo označuje světlo s barevnou teplotou 4600 ~ 6000K

 barva_svetla_4

 

1. Obývací pokoj

Setkání s hosty je nejdůležitější funkcí obývacího pokoje a teplota barev by měla být řízena na přibližně 4000~5000K (neutrální bílá). Dokáže prosvětlit obývací pokoj a vytvořit klidné a elegantní prostředí.

obyvaci_pokoj

 

2. Ložnice

Osvětlení v ložnici by mělo být teplé a soukromé, aby bylo dosaženo emočního uvolnění před spaním, takže teplota barev by měla být řízena na 2700~3000K (teplá bílá).

loznice

 

3. Jídelna

Jídelna je důležitou oblastí v domácnosti a velmi důležitý je pohodlný zážitek. Nejlepší je zvolit 3000 ~ 4000K z hlediska teploty barev, protože z psychologického hlediska je jídlo při teplém osvětlení chutnější. Nezkreslí jídlo a vytvoří příjemné prostředí pro stolování.

jídelna

 

4.Pracovna

Pracovna je místem pro čtení, psaní nebo práci. Potřebuje pocit klidu a pohody, aby lidé nebyli zbrklí. Doporučuje se řídit teplotu barev kolem 4000 ~ 5500K.

Pracovna

 

5. Kuchyně

Osvětlení kuchyně by mělo zohledňovat schopnost rozpoznávání a osvětlení kuchyně by mělo sloužit k zachování původních barev zeleniny, ovoce a masa. Teplota barev by měla být mezi 5500 ~ 6500K.

Kuchyn

6. Koupelna

Koupelna je místem s obzvláště vysokou mírou využití. Zároveň by díky své speciální funkčnosti nemělo být světlo příliš slabé nebo příliš zkreslené, abychom mohli pozorovat svůj fyzický stav. Doporučená teplota barvy světla je 4000 ~ 4500K.

koupelna